Yazan:pirana / Chip TamirPlaystation Tamir / 0 Yorum

Playstation 4 ve Pro Cihazlarda Mavi Işık Sorunu ve Çözümü

Playstation 4 ve Pro Cihazlarda Mavi Işık Sorunu istenmeyen arızaların başında geliyor. Çünkü Bu arızayı her teknik servis yapamıyor ve cihazı çöp ediyor.

Biz bu makalemizde mavi ışık hatasını nasıl minimuma indiririz, Mavi Işık hatası aldığımız zaman ne yapmamamız gerekiyor, Mavi ışık hatasını hangi servislere yaptırmalıyız gibi sorulara cevap bulacağız.

Playstation 4 Cihazımı Mavi Işık Hatasından Nasıl Korumalıyım?

  • Tüm teknik arkadaşların dediği gibi en önemli yapılacak işlem BAKIM. Bakımları yapılmayan playstationlar mavi ışık hatasına daha çabuk düşerler.
  • Cihazı havadar yerde kullanmaya özen gösterin. Özellikle arkasını kapatan, sağı solunu kapatan yerlerde hiç kullanmayın. Bu cihazın daha fazla ısınmasına sebebiyet verir. Buda arıza olanağını artırır.
  • Kaliteli termal macun kullanın. Çünkü ısı iletimi önemli. Kaliteli termal macun kullanılmadığı takdirde ısı iletimi az olacaktır. 5-10 derecenin ne anlamı olur demeyin. Testini gerçekleştirdik. Yüksek kaliteli termal macun kullandığımızda playstation fan sesi bir kademe daha düştü.

Mavi Işık Hatası Aldığımda Ne YAPMAMAM Gerekiyor?

  • Youtube gibi yerlerden bakıp fırınlama işlemi yapmamalısınız. Kısa vadeli çözüm olabilir fakat kalıcı hasarlara sebebiyet verebilir.
  • Merdivenaltı tabiri kullandığımız KASAP teknik servislere kesinlikle götürmeyin.
  • Yarım imam imandan yarım doktor candan eder derler. Tam bilgisi olmayan arkadaş eş dost akraba kuzen vs. Playstationunuzu teslim etmeyiniz.

Playstation 4 Mavi ışık Hatasında Teknik Servis Kriterleri Neler Olmalı?

  • Merdivenaltı tabiri kullandığımız KASAP teknik servislere kesinlikle götürmeyin. Reballing işlemi sırasında ısı ayarında 5 derece bile fazla ısıtsa Playstationunuzun ruhuna fatiha okuyabilirsiniz. Çünkü chipin üstü korumasız olması hasebiyle chip hassastır.
  • Genel olarak reballing ve Reflow fiyatları farklıdır. Reballing ile işlem çözülebilir fakat reflow ile çoğu zaman sonuç hüsranla bitebiliyor. Reflow yapan yer gerçekten eline, maharetine ve malzemelerine güveniyorsa yaptırın. Yoksa vereceğiniz ücret havaya uçabilir. Biz Pirana Teknik Servis olarak Reflow işleminde 6 ay garanti veriyoruz.
  • Reballing işleminde ise imkanınız var ise Sert top diye tabir ettiğimiz kurşusunuz lehip topları kullanan yere yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Fiyat biraz yükselir fakat orjinal halinde kurşunsuz lehim topları kullanılmıştır. Kurşunlu yapılacaksa özellikle termal macuna dikkat ediniz. Burası gerçekten çok önemlidir. Pirana Teknik Servis olarak biz Kurşunsuz Lehim topları veya Kurşunsuz Krem Lehim kullanmaktayız.

Sizlere verebileceğimiz bilgiler bu kadardır. Esen kalın 🙂

Bir önceki yazımız olan Acer Laptop Ekran Kartı Tamiri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.