Yazan:pirana / Laptop & PC Tamiri / 0 Yorum

Asus K53S Elektrik gelmeme Sorunu

Merhaba değerli dostlar;

Bugün K53S cihaz geldi elimize. Müşteri satacağını söyledi. Anakartı yanmış. Satmaması konusunda ikna ettik ve cihazı tamir ettik.

Sorun ise hiç bir şekilde elektrik gelmemesi ve tetik almamasıydı. Önceki kasap teknik servis görevlisi gerekli işlemleri yapmaya çalışmış ama yapamamış. Açık devreden kaynaklandığı belliydi. Gerekli tamiratı uyguladıktan sonra cihaz görüntü verdi.

Cihazı yaptıktan sonra müşteri çok memnun kaldı. Siz siz olun referansı olmayan kişilere cihazınızı emanet etmeyiniz.

 

Yazan:pirana / Chip TamirLaptop & PC Tamiri / 0 Yorum

HP Laptop Sorunları ve Çözümleri

Ekranın 2-4-6 ya Bölünmesi

   Solda gördüğünüz fotoğrafta ekran dörde bölünmüş. Her zaman söylediğimiz gibi laptoplara 50 lira masraftan kurtulmak için bakım yapmıyor – yaptırmıyoruz. O zaman ortalama 200 liralık masrafa açılmış oluyor.

Laptoplara Bakım yapılmadığı zaman ısınma meydana gelir ve Ekran Chipinin altındaki lehim topları deformasyona uğrar. Yüksek ısı ekran kartının yanmasına bile sebebiyet verebilir.

Çözümü ise Reballing işlemidir. Lehim toplarının yenilenmesi gerekir. Pirana Teknik Servis olarak biz Orjinal(kurşunsuz) lehim topları kullanmaktayız. 6 ay garanti veriyoruz.

 

Laptop Çalışıyor. Fakat Ekran Gelmiyor

Eğer Laptop çalışıyor fakat ekran gelmiyor ise bunun bir çok sebebi olabilir. Enerji farklılığından dolayı anakart üzerindeki enerji devreleri yanmış olabilir. Bunu engellemek için ya orjinal şarj aleti kullanın ya da kaliteli muadil şarj aleti kullanın. Batarya arızalanmışsa bataryayı değiştirmenizi öneririz.

Ram, İşlemci gibi parçalar arızalanmış olabilir. Değiştirildiğinde çalışacaktır.

Bios çökmüş olabilir. Bios entegresinde yeniden bios yazılması gereklidir.

Ekran ve komponentleri arızalanmış olabilir. Vga veya hdmi kablosu ile çıkış almayı deneyin.

Chipsetler bozulmuş olabilir. Lehim topları yenilenmesi gereklidir.

Laptop Şarj Almıyor

İlk önce şarj aletinizi kontrol edin. Eğer çıkış voltaj ve amper değerleri doğru değil ise şarj aletini değiştirin. Fakat şarj aleti çalışıyor yine güç gelmiyorsa sokette veya elektriği alan deverede sorun vardır.

Eğer Elektrik geliyor şarj göstergesinde de belli ediyor ama pil dolmuyorsa pil arızalıdır değiştirin veya kalibre edin.

Ayrıca şarj aletini ya orjinal kullanın ya da kaliteli muadil yani yan sanayi şarj aleti kullanın. Ucuza gitmeyin.

 

Laptop Görüntü Işığı Çok Düşük

 Bunda karşımıza 2 problem çıkmaktadır. Ya florasan arızalıdır, Ya da invertör arızalıdır.

Deneyimli teknik servisler arızayı ufak bir detay ile çözebilirler. Ya invertör ya florasan.

Florasan arızasında deneyimli teknik servisler ekranı değiştirmeden değiştirebilmektedirler.

 

 

Genel arızaları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Tabii ki daha fazla arızalar çıkacaktır. Fakat Önemli olanları sizlere sunduk. Bu arızaların hepsini Pirana Teknik Servis olarak onarabiliyoruz. Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazan:pirana / Chip TamirLaptop & PC Tamiri / 0 Yorum

Packard Bell EasyNote TJ75 cihazlarında ekranda görüntü gelmemesi cizik atması vb. durumlar sık yaşanmaktadır. Eğer bu cihazlarda bakım yapılmaz ise bu sorun oluşacaktır.

Packard Bell EasyNote TJ75 de ki ekran sorunlarının kaynağı ekran kartı chipset’indeki sorundur. Altında bulunan lehim topları yüksek ısıya maruz kaldığında deformasyona uğramaktadır. Buda veri alışverişini engellediği için ya ekrana çizikler atmakta ya da cihaz açılır ama görüntü gelmeyebilir. Örnek olarak aşağıdaki resimler gibi;

 

Bu sorunun çözümü için en kolay yöntemlerden birisi fırınlamadır. Anakartı söküp fırında 200 derecede 15 dk tutmanız yeterlidir. Üzerinde tüm baskı veren ve plastik yani eriyen aksamları söktükten sonra.

Diğer bir çözüm ise özel cihaz ile yapılan reballing yani lehim toplarını yeniden dizme olayıdır. Fakat bunda dikkat edilmesi gereken  en önemli mesele ise Lehim topların kurşun karışımının olup olmadığı. Kurşun karışımsız yani kurşunsuz lehim topları orjinalinde kullanıldığı için daha sağlam bir yapısı bulunmaktadır. Biz Pirana teknik servis olarak kurşunsuz lehim topları kullanmaktayız.

 

Ayrıca ekran kartlarında kurşunsuz lehim topları kullanımında riskli olduğu için ısı ayarı ve süresi azami dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ekran kartı chipseti arıza verecektir. Ne kadar dikkat edilirse edilsin yüksek ısı verildiği için ilk işlem sonrasında sağlıklı olur fakat 2-3 den sonra chipset sağlığını kaybedecektir.

Eğer ki Cihazınız garantili şekilde yapılsın istiyorsanız bizlere gönderebilir ve 6 ay garantiyi alabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Whatsapp no : 05327232572 den yazabilirsiniz.

Yazan:pirana / Laptop & PC Tamiri / / 0 Yorum

Merhaba;

Bugün sizlere Asus X55A nın neden görüntü gelmediği hakkında konuşacağız.

Bize laptopların görüntü vermemesinin sebebinin genelinin chip olduğu öğretilir. Fakat herzaman chip değildir. Marka ve modele göre değişiklik gösterir. Özellikle Asus cihazlarda bu problem ciddi boyutta farklılık göstermektedir.

Servisimize Asus X55A geldi. Ekran kırık ekran değişecek. Ekran değişti fakat görüntü gelmiyor. Asus cihazların soğutma sistemi kaliteli olduğu için chip arızası çok az görünmektedir. Bios yazalım dedik. Bios chipini çıkartıp eeprom programlayıcı cihazımıza takip yeni biosunu yazdık. Sonra chipi geri anakarta monteledik. Bir  baktık ki cihaz görüntü verdi.  Buyrun Bios chip ve bios yazma işlemi sonrasının görüntüsü.

   

Asus Laptopların bios problemi eğer işini iyi ve sağlam yapanlar tarafından yapılır ise cihazınızı eski hali ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aksi takdirde şu kare ile karşılaşabilirsiniz;

 

LG HDMI Sorunu

LG TV’lerde HDMI Sorunu Çözümü

LG TV’lerin kronik sorunu olan HDMI görüntü vermemesi artık can sıkıcı hal almaktan çıkmıştır. Yani Kısacası lg tv hdmi sinyal yok.

LG TV’lerde HDMI Sorunu Çözümü Adlı makalemizde kendi yaptığımız bir uygulama ile sizleri elektronikçilerden kurtarıyoruz. Elektronikçiler direk kart değişimi diyerek kartı arızaya alırlar. Kartınızı almayı unutmayınız 🙂

HDMI Görüntü vermeme sorunu nasıl oluşuyor?

TV lerin genelinin hepsinin işlemcisi(CHIP) vardır. Bu chip yeteri kadar soğutulmazsa altındaki lehim topları işlev göremez hale gelecektir. HDMI genelinde cihaz başlayınca tv otomatik olarak açma özelliği vardır. Eğer bu özellik gitmişse yavaş yavaş cihaz arızaya geçiyor demektir.

LG TV ler genelde bu konuda satış stratejisi mi desek ne desek bilemedik 2 yıl sonra bu hatayı verebilmektedir. En kısa olarak TV yeterince soğuk tutulamıyor.

Bu hatanın karşısına nasıl geçeriz veya düzeltiriz?

Çok basit 🙂 TV nizi bize göndermeniz yeterlidir. Gerekli chip tamiri yapılıp ve modifikasyonu yapılıp yıllar boyu rahatlıkla TV nizi arıza vermeksizin kullanabileceksiniz. Chip tamir işi bizim işimizdir. Kart değişime ihtiyaç duymadan aylarca kart bekleme derdine girmeden chip tamirini bize yaptırabilirsiniz. Örnek resimler aşağıdadır.

LG TV HDMI tamir - Chip tamir

LG TV HDMI tamir - Chip tamir

laptop batarya kalibrasyonu

Laptop Batarya Kalibrasyonu

Laptop Batarya Kalibrasyonu için her kafadan bir ses çıkmaktadır. Hepsinin bir haklılık payı vardır. Hatta hepsinin başarı oranı yüksektir. Lakin Atlanan bir kaç mevzu var.

Laptop bataryaları normal bataryalar gibi ısıya duyarlıdır. Bunu hiç bir zaman unutmamamız gerekiyor. Eğer bilgisayarların bakımlarını aksatırsak bataryaya elveda diyebilirsiniz. Nasıl ki telefonlarımızın ısınması bataryayı çabucak bitiriyorsa laptop bataryaları içinde aynısı geçerlidir. Hatta bütün batarya – piller için geçerlidir.

Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

  • Dediğimiz gibi ilk önce ısı sorununa çözüm bulunması gerekir. En önemli mevzu laptobunuzun bakımını muntazaman yapmalısınız. Tabii bununla bitmiyor iş. Kullanım şartlarınız nasıl? Dizinizde kullanıyorsanız ne kadar bakım yaparsanız yapın yine ısınma olacaktır. Laptobun hava sirkülasyonunu engellemiş olursunuz. Bu laptobunuzun diğer aksamlarına da zarar verecektir.
  • Orjinal şarj cihazı kullanmaya gayret ediniz. Eğer orjinal şarj cihazınız arızalanmış ise kaliteli muadillerden kullanmanız problem oluşturmaz. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca devamlı şarja takarak kullanabilirsiniz. Bataryanızın ömrünü uzatır. Şuan kullandığımız Laptobun bataryası 3 yıllık bataryadır. 2 saatin üzerinde gitmektedir. Daha önce kendi kullandığımız bütün laptoplarda bunu uygulamış olup hiç bir problem yaşamamış bulunmaktayız.
  • Devamlı şarjda kullanıyorsanız bataryanızı ayda 1 defa olmak üzere deşarj yani şarjını bitirin. %10-15 civarlarına kadar gelmesi kafidir. Sonra şarj edebilirisiniz. Buda bataryadaki hücrelerin tembelleşmesini engelleyecektir.
  • Devamlı bataryadan kullanıyorsanız bataryanızın kapatisesini %20 altında tutmamaya özen gösteriniz. Aksi taktirde deformasyona daha çok uğrayacaktır.

Bataryam Çok Az Gidiyor. Ne Yapabilirim?

Öncelikle geçmiş olsun. Büyük bir ihtimalle bataryanız arızalanmıştır. Yenisi ile değiştirebilirsiniz. Fakat bataryanız 10-20 dk gibi kısa süreden fazla gidiyorsa aşağıda saydığımız maddeler ile kurtarabilme şansınız vardır. Herhangi sıradan başlayabilirsiniz 🙂

  • Bataryanızı günde 1 defa bitirip (%20 olacak şekilde) tekrar şarj ediniz. Bu madde bataryayı uzun süre kullanmamış olanlar için daha uygundur.
  • Bilgisayarı Kapatın. Şarja takın. Batarya dolunca şarjdan çıkartın. Bataryayı çıkartın. Şarj kablosunu takın. Bataryayı takın. Batarya yine dolu gösterdiği zaman bilgisayarı açın. Hergün 1 defa bataryayı %75 e indirip bataryayı doldurun.

Bu maddelerin işe yarama ihtimale vardır. Fakat Pek fazla ümit etmeyin. yeni batarya veya batarya tamiri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Laptop – PC Bakımı

Laptop – PC Bakımı aslında basit ama etkili işlemdir. Çünkü cihazlarımız elektronik parçalardan oluşuyor. Arabaya bakım yapılmazsa bozulur. Kendimize bakım yapmazsak hastalanırız. Kısacası hayatımızdaki herşeyin bakımı gereklidir.

Eğer bizde cihazımıza bakım yapmazsak geri dönüşü olmayan sorunlar ile karşılaşabiliriz. Basit ama etkili olan bakımı ihmal etmememiz gerekir.

Laptop – PC Bakımı Nasıl Yapılır?

İlk öncelikle teknik işlere biraz yatkın olmanız gerekmektedir. Çünkü bakım yapayım derken cihazı susturmamız gerekiyor. Eğer teknik bilginiz yok ise güvendiğiniz bilgisayarcıya veya bize göndermeniz yeterlidir.

  1. İlk önce cihazınızın tüm fişlerini çekin. Laptop ise batarya ve fişini çıkartın.
  2. Eğer cihazınız Masaütü PC ise kasanızın yan kapaklarını açın. İçi muhtemelen tozludur. Bütün tozlardan Kurtulun. Fanların aralarında kalan tozları temizleyin. Termal macun var ise soğutma plakalarının aralarına termal macununuzu sürün. Sonra toparlayın kullanmaya devam edin.
  3. Eğer Cihazınız laptop ise bu biraz teknik bilgi istemektedir. Duruma göre tamamen kasa sökülmelidir. İçindeki tozlardan kurtulun. Fanın içindeki tozları temizleyin. Termal macun Laptoplarda önemlidir. CPU ve GPU üzerindeki termal macunu yenileyin. Toparlayın kullanmaya devam edin.

Bu basit işlemler 1-2 saat sürebilmektedir. Ama hayat kurtarmaktadır. Düşünün bir gün makineniz açılmıyor. Bilgisayarcı da soluğu aldınız. Cihazınızı inceledikten sonra arızalanan parçanın değişimi gerektiğini söylüyor. Kısacası 50 tl den kaçalım derken 500 tl ye tutuldunuz. Yani yağmurdan kaçayım derken doluya tutuldunuz. Laptop ve Pclerinizin bakımlarını ihmal etmeyiniz. Biz kullanıma bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında bakım yapılmasını önermekteyiz. Bakımları eksiksiz yaparsanız cihazınızı uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

General Mobile E-Tab 4 Şarj Sorunu

General Mobile cihazların en büyük sorunlarından birisi şarj soketidir. Her bir kaç ayda bir tamircinin yanında soluğu alırız. Peki bu problemi tamamen firmaya yüklemek mi gerekir? KOCA BİR HAYIR!

Şahsen GM serisinin 3 farklı modelini kullanmama rağmen şarj soketi problemi hiç bir şekilde yaşamadım. Eğer hunharca takar çıkartılırsa ne olacağı bellidir. Diyelim ki güzelce kullanırken şarj soketi arızalandı.

Tavsiyeniz nedir?

İlk öncelikle her zamanki gibi panik yapmayacağız. Kaliteli bir teknik servise götürmeniz gerekmektedir. Gittiğiniz zaman sıcak hava ile mi şarj soketi takıyorlar yoksa havya mı kullanıyorlar bunu öğrenmemiz şart. Çünkü Havya ile yapıldığı zaman şarj entegresinin bozulma ihtimali düşüyor.  General Mobile e-tab 4 serisinin genel problemidir.

Biz Pirana Teknik Servis olarak soketleri takarken havya kullanmaya özen gösteriyoruz. Göz yapalım derken kaş çıkarmayalım değil mi ? 🙂

Harddisk Veri Kurtarma

Ali ve Ayşe çifti düğün resimlerini, çocuklarının bebeklik fotoğraflarını, özel günlerini fotoğraflayıp hatıra olarak harddisk içine kaydederler. Ara sırada olsa bakarlar geçmişi yad ederler. Fakat oda neyin nesi! Harddisk bozulmuştur. Yada Yanlışlıkla silinmiştir fotoğraflar. Hadi ayıkla pirincin taşını. Ali bey harddisk Veri Kurtarma Olayını araştırır.

Buna benzer olaylar farklı versiyonlarda her zaman karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi hatalar ya kullanıcı hatası ya da harddisklerin ömürlerini doldurmasından kaynaklanmaktadır.

Peki Bu Sorunla Nasıl Başa Çıkarız?

İlk öncelikle panik yapmayacağız. Soru cevap sistemi ile çözelim.

S: Dosyalarım C diskindeydi. Bende format attım. Dosyalarımı kurtarabilir miyim ?

C: %90 ihtimal ile evet kurtarabilirsiniz. Harddisk şu mantık ile çalışır. Siz dosya veya klasörü sil dediğiniz zaman silmez. Üstünü örter silinmiş gibi gösterir. İnternetten veri kurtarma programları ile verilerini geri getirmeniz mümkündür. Fakat şuraya dikkat! Silinmiş veri üzerine veri yazılmaması lazım. Aksi taktirde veri kurtarma merkezlerine başvurmanız gerekebilir.
S: Dosyalarımı yanlışlıkla sildim. Dosyalarımı Kurtarabilir miyim ?

C: Yukarıdaki cevabımızı okumanızı istiyoruz. Biraz karmaşık hal alabilir. Çünkü sizin istediğiniz veriden başka verilerde kurtarabilirsiniz. Dikkatli davranmamız lazım. Silinmiş veri üzerine veri yazılmamasına dikkat edin.

S: Harici Harddiskim RAW formatına dönüştü. Ne yapmam lazım?

C: Bu konu biraz sıkıntılı hal alabilir. Yine veri kurtarma programlarına işiniz düşüyor. Ama ücretli olanlara. Ücretli olarak satılan programlar daha sağlıklı işlem yapabilirsiniz.

S: Harddiskim çalışırken darbe aldı (Düştü – Laptobu fırlattım, hızlı düştü, masaüstü kasama tekme attım vb). Harddiskten tak tak ( kafa vurma) sesleri geliyor. Harrdiski kurtarabilir miyim ?

C: Geçmiş olsun. Verilerden bile vazgeçmiş gibisiniz. Onarma işlemi yaparak daha ucuza kurtaramazsınız. Minimum sıfır harddisk ücreti çıkar. Daha da fazla da çıkabilir. Fakat eğer önemli verileriniz var ise bu konuda sizin pek bir şey yapabilme durumunuz bulunmamaktadır. Veri kurtarma merkezi ile çalışmanız gerekecektir. Pirana Teknik Servis Sizlere bu konuda yardımcı olmak için burada. Harddisk kurtarma işlemi başarı oranımız %70 civarındadır.

Biz genelde yazılımsal olarak çözüm sunmaktayız. Donanım olarak çok fazla bir şey yapmıyoruz. Donanım müdahalesi için tozsuz oda lazım. Eğer başarılı olamaz isek sizlere daha profesyonel veri kurtarma merkezlerine yönlendiriyoruz.

Asus MemoPad Me172V Şarj Sorunu

Asus MemoPad Me172V Şarj olmama sorunu bir çok kullanıcının başına gelmiş olaydır. Ne kadar şarj etmeye çalışılsa da hiç bir şekilde şarj almıyor. Şark kablosunu çıkarırız tekrar takarız, saatlerce bekleriz. Reset atmaya çalışırız olmaz. Vururuz olmaz. Olmaz da olmaz. Tutturmuş çalışmayacağım diye 🙂

Peki bu sorunun çözümü nedir ? 

İlk önce bu sorunun cihazın kendi güvenlik önleminden kaynaklandığını unutmayalım. Şarjımız %10’un altına inince bunun üstüne bataryamız bozuk veya anlık problem çıkarırsa bu problemle karşılaşma olasılığımız oldukça yükselecektir. Diyelim ki Şarj etmeme sorunu ortaya çıktı.

Panik Yapmayacağız. İlk öncelikle arka kapağını çıkartıyoruz. Sonra Bataryanın soketini çıkarıyoruz. Sokette 2 adet siyah 2 adet kırmızı 1 adet beyaz 1 adet mavi kablo olacaktır. Evimizde kullanmadığımız yada eskiden kalma kablosu kopuk ucu arızalı herhangi bir 5 volt şarj adaptörümüzü çıkartıyoruz. Genelde kırmızı beyaz veya mavi beyaz kablolar çıkar. Beyaz genelde -(negatif) renkli kablo ise +(pozitif)dır. Pozitif olan kablonun ucunu bataryanın kırmızı kablolardaki konnektörün bakır kısmına değdiriyoruz. Negatif ucu ise siyaha aynı şekilde ayarlıyoruz. Kısa devre yapmama özen gösterin. şarj ettiğinden emin olun. Yani kabloların değdiğinden emin olun. Yarım saat 45 dakika şarj edin. Sonra kabloları çıkartın konnektörü takın. Buraya dikkat! Açma düğmesine basmıyoruz. Direk şarja bağlıyoruz ve Hoop ASUS logosu karşımızda beliriyor.

Hepimize geçmiş olsun. Asus MemoPad Me172V kronikleşmiş sorununun genel çözümünü sizlerle paylaştık. Lakin dikkatli olun cihazı yakmayın 🙂