Yazan:pirana / Laptop & PC Tamiri / / 0 Yorum

Merhaba;

Bugün sizlere Asus X55A nın neden görüntü gelmediği hakkında konuşacağız.

Bize laptopların görüntü vermemesinin sebebinin genelinin chip olduğu öğretilir. Fakat herzaman chip değildir. Marka ve modele göre değişiklik gösterir. Özellikle Asus cihazlarda bu problem ciddi boyutta farklılık göstermektedir.

Servisimize Asus X55A geldi. Ekran kırık ekran değişecek. Ekran değişti fakat görüntü gelmiyor. Asus cihazların soğutma sistemi kaliteli olduğu için chip arızası çok az görünmektedir. Bios yazalım dedik. Bios chipini çıkartıp eeprom programlayıcı cihazımıza takip yeni biosunu yazdık. Sonra chipi geri anakarta monteledik. Bir  baktık ki cihaz görüntü verdi.  Buyrun Bios chip ve bios yazma işlemi sonrasının görüntüsü.

   

Asus Laptopların bios problemi eğer işini iyi ve sağlam yapanlar tarafından yapılır ise cihazınızı eski hali ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aksi takdirde şu kare ile karşılaşabilirsiniz;

 

LG HDMI Sorunu

LG TV’lerin kronik sorunu olan HDMI görüntü vermemesi artık can sıkıcı hal almaktan çıkmıştır. Yani Kısacası lg tv hdmi sinyal yok.

LG TV’lerde HDMI Sorunu Çözümü Adlı makalemizde kendi yaptığımız bir uygulama ile sizleri elektronikçilerden kurtarıyoruz. Elektronikçiler direk kart değişimi diyerek kartı arızaya alırlar. Kartınızı almayı unutmayınız 🙂

HDMI Görüntü vermeme sorunu nasıl oluşuyor?

TV lerin genelinin hepsinin işlemcisi(CHIP) vardır. Bu chip yeteri kadar soğutulmazsa altındaki lehim topları işlev göremez hale gelecektir. HDMI genelinde cihaz başlayınca tv otomatik olarak açma özelliği vardır. Eğer bu özellik gitmişse yavaş yavaş cihaz arızaya geçiyor demektir.

LG TV ler genelde bu konuda satış stratejisi mi desek ne desek bilemedik 2 yıl sonra bu hatayı verebilmektedir. En kısa olarak TV yeterince soğuk tutulamıyor.

Bu hatanın karşısına nasıl geçeriz veya düzeltiriz?

Çok basit 🙂 TV nizi bize göndermeniz yeterlidir. Gerekli chip tamiri yapılıp ve modifikasyonu yapılıp yıllar boyu rahatlıkla TV nizi arıza vermeksizin kullanabileceksiniz. Chip tamir işi bizim işimizdir. Kart değişime ihtiyaç duymadan aylarca kart bekleme derdine girmeden chip tamirini bize yaptırabilirsiniz. Örnek resimler aşağıdadır.

LG TV HDMI tamir - Chip tamir

LG TV HDMI tamir - Chip tamir

laptop batarya kalibrasyonu

Laptop Batarya Kalibrasyonu için her kafadan bir ses çıkmaktadır. Hepsinin bir haklılık payı vardır. Hatta hepsinin başarı oranı yüksektir. Lakin Atlanan bir kaç mevzu var.

Laptop bataryaları normal bataryalar gibi ısıya duyarlıdır. Bunu hiç bir zaman unutmamamız gerekiyor. Eğer bilgisayarların bakımlarını aksatırsak bataryaya elveda diyebilirsiniz. Nasıl ki telefonlarımızın ısınması bataryayı çabucak bitiriyorsa laptop bataryaları içinde aynısı geçerlidir. Hatta bütün batarya – piller için geçerlidir.

Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?

  • Dediğimiz gibi ilk önce ısı sorununa çözüm bulunması gerekir. En önemli mevzu laptobunuzun bakımını muntazaman yapmalısınız. Tabii bununla bitmiyor iş. Kullanım şartlarınız nasıl? Dizinizde kullanıyorsanız ne kadar bakım yaparsanız yapın yine ısınma olacaktır. Laptobun hava sirkülasyonunu engellemiş olursunuz. Bu laptobunuzun diğer aksamlarına da zarar verecektir.
  • Orjinal şarj cihazı kullanmaya gayret ediniz. Eğer orjinal şarj cihazınız arızalanmış ise kaliteli muadillerden kullanmanız problem oluşturmaz. Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca devamlı şarja takarak kullanabilirsiniz. Bataryanızın ömrünü uzatır. Şuan kullandığımız Laptobun bataryası 3 yıllık bataryadır. 2 saatin üzerinde gitmektedir. Daha önce kendi kullandığımız bütün laptoplarda bunu uygulamış olup hiç bir problem yaşamamış bulunmaktayız.
  • Devamlı şarjda kullanıyorsanız bataryanızı ayda 1 defa olmak üzere deşarj yani şarjını bitirin. %10-15 civarlarına kadar gelmesi kafidir. Sonra şarj edebilirisiniz. Buda bataryadaki hücrelerin tembelleşmesini engelleyecektir.
  • Devamlı bataryadan kullanıyorsanız bataryanızın kapatisesini %20 altında tutmamaya özen gösteriniz. Aksi taktirde deformasyona daha çok uğrayacaktır.

Bataryam Çok Az Gidiyor. Ne Yapabilirim?

Öncelikle geçmiş olsun. Büyük bir ihtimalle bataryanız arızalanmıştır. Yenisi ile değiştirebilirsiniz. Fakat bataryanız 10-20 dk gibi kısa süreden fazla gidiyorsa aşağıda saydığımız maddeler ile kurtarabilme şansınız vardır. Herhangi sıradan başlayabilirsiniz 🙂

  • Bataryanızı günde 1 defa bitirip (%20 olacak şekilde) tekrar şarj ediniz. Bu madde bataryayı uzun süre kullanmamış olanlar için daha uygundur.
  • Bilgisayarı Kapatın. Şarja takın. Batarya dolunca şarjdan çıkartın. Bataryayı çıkartın. Şarj kablosunu takın. Bataryayı takın. Batarya yine dolu gösterdiği zaman bilgisayarı açın. Hergün 1 defa bataryayı %75 e indirip bataryayı doldurun.

Bu maddelerin işe yarama ihtimale vardır. Fakat Pek fazla ümit etmeyin. yeni batarya veya batarya tamiri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Laptop – PC Bakımı aslında basit ama etkili işlemdir. Çünkü cihazlarımız elektronik parçalardan oluşuyor. Arabaya bakım yapılmazsa bozulur. Kendimize bakım yapmazsak hastalanırız. Kısacası hayatımızdaki herşeyin bakımı gereklidir.

Eğer bizde cihazımıza bakım yapmazsak geri dönüşü olmayan sorunlar ile karşılaşabiliriz. Basit ama etkili olan bakımı ihmal etmememiz gerekir.

Laptop – PC Bakımı Nasıl Yapılır?

İlk öncelikle teknik işlere biraz yatkın olmanız gerekmektedir. Çünkü bakım yapayım derken cihazı susturmamız gerekiyor. Eğer teknik bilginiz yok ise güvendiğiniz bilgisayarcıya veya bize göndermeniz yeterlidir.

  1. İlk önce cihazınızın tüm fişlerini çekin. Laptop ise batarya ve fişini çıkartın.
  2. Eğer cihazınız Masaütü PC ise kasanızın yan kapaklarını açın. İçi muhtemelen tozludur. Bütün tozlardan Kurtulun. Fanların aralarında kalan tozları temizleyin. Termal macun var ise soğutma plakalarının aralarına termal macununuzu sürün. Sonra toparlayın kullanmaya devam edin.
  3. Eğer Cihazınız laptop ise bu biraz teknik bilgi istemektedir. Duruma göre tamamen kasa sökülmelidir. İçindeki tozlardan kurtulun. Fanın içindeki tozları temizleyin. Termal macun Laptoplarda önemlidir. CPU ve GPU üzerindeki termal macunu yenileyin. Toparlayın kullanmaya devam edin.

Bu basit işlemler 1-2 saat sürebilmektedir. Ama hayat kurtarmaktadır. Düşünün bir gün makineniz açılmıyor. Bilgisayarcı da soluğu aldınız. Cihazınızı inceledikten sonra arızalanan parçanın değişimi gerektiğini söylüyor. Kısacası 50 tl den kaçalım derken 500 tl ye tutuldunuz. Yani yağmurdan kaçayım derken doluya tutuldunuz. Laptop ve Pclerinizin bakımlarını ihmal etmeyiniz. Biz kullanıma bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında bakım yapılmasını önermekteyiz. Bakımları eksiksiz yaparsanız cihazınızı uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

General Mobile cihazların en büyük sorunlarından birisi şarj soketidir. Her bir kaç ayda bir tamircinin yanında soluğu alırız. Peki bu problemi tamamen firmaya yüklemek mi gerekir? KOCA BİR HAYIR!

Şahsen GM serisinin 3 farklı modelini kullanmama rağmen şarj soketi problemi hiç bir şekilde yaşamadım. Eğer hunharca takar çıkartılırsa ne olacağı bellidir. Diyelim ki güzelce kullanırken şarj soketi arızalandı.

Tavsiyeniz nedir?

İlk öncelikle her zamanki gibi panik yapmayacağız. Kaliteli bir teknik servise götürmeniz gerekmektedir. Gittiğiniz zaman sıcak hava ile mi şarj soketi takıyorlar yoksa havya mı kullanıyorlar bunu öğrenmemiz şart. Çünkü Havya ile yapıldığı zaman şarj entegresinin bozulma ihtimali düşüyor.  General Mobile e-tab 4 serisinin genel problemidir.

Biz Pirana Teknik Servis olarak soketleri takarken havya kullanmaya özen gösteriyoruz. Göz yapalım derken kaş çıkarmayalım değil mi ? 🙂

Ali ve Ayşe çifti düğün resimlerini, çocuklarının bebeklik fotoğraflarını, özel günlerini fotoğraflayıp hatıra olarak harddisk içine kaydederler. Ara sırada olsa bakarlar geçmişi yad ederler. Fakat oda neyin nesi! Harddisk bozulmuştur. Yada Yanlışlıkla silinmiştir fotoğraflar. Hadi ayıkla pirincin taşını. Ali bey harddisk Veri Kurtarma Olayını araştırır.

Buna benzer olaylar farklı versiyonlarda her zaman karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi hatalar ya kullanıcı hatası ya da harddisklerin ömürlerini doldurmasından kaynaklanmaktadır.

Peki Bu Sorunla Nasıl Başa Çıkarız?

İlk öncelikle panik yapmayacağız. Soru cevap sistemi ile çözelim.

S: Dosyalarım C diskindeydi. Bende format attım. Dosyalarımı kurtarabilir miyim ?

C: %90 ihtimal ile evet kurtarabilirsiniz. Harddisk şu mantık ile çalışır. Siz dosya veya klasörü sil dediğiniz zaman silmez. Üstünü örter silinmiş gibi gösterir. İnternetten veri kurtarma programları ile verilerini geri getirmeniz mümkündür. Fakat şuraya dikkat! Silinmiş veri üzerine veri yazılmaması lazım. Aksi taktirde veri kurtarma merkezlerine başvurmanız gerekebilir.
S: Dosyalarımı yanlışlıkla sildim. Dosyalarımı Kurtarabilir miyim ?

C: Yukarıdaki cevabımızı okumanızı istiyoruz. Biraz karmaşık hal alabilir. Çünkü sizin istediğiniz veriden başka verilerde kurtarabilirsiniz. Dikkatli davranmamız lazım. Silinmiş veri üzerine veri yazılmamasına dikkat edin.

S: Harici Harddiskim RAW formatına dönüştü. Ne yapmam lazım?

C: Bu konu biraz sıkıntılı hal alabilir. Yine veri kurtarma programlarına işiniz düşüyor. Ama ücretli olanlara. Ücretli olarak satılan programlar daha sağlıklı işlem yapabilirsiniz.

S: Harddiskim çalışırken darbe aldı (Düştü – Laptobu fırlattım, hızlı düştü, masaüstü kasama tekme attım vb). Harddiskten tak tak ( kafa vurma) sesleri geliyor. Harrdiski kurtarabilir miyim ?

C: Geçmiş olsun. Verilerden bile vazgeçmiş gibisiniz. Onarma işlemi yaparak daha ucuza kurtaramazsınız. Minimum sıfır harddisk ücreti çıkar. Daha da fazla da çıkabilir. Fakat eğer önemli verileriniz var ise bu konuda sizin pek bir şey yapabilme durumunuz bulunmamaktadır. Veri kurtarma merkezi ile çalışmanız gerekecektir. Pirana Teknik Servis Sizlere bu konuda yardımcı olmak için burada. Harddisk kurtarma işlemi başarı oranımız %70 civarındadır.

Biz genelde yazılımsal olarak çözüm sunmaktayız. Donanım olarak çok fazla bir şey yapmıyoruz. Donanım müdahalesi için tozsuz oda lazım. Eğer başarılı olamaz isek sizlere daha profesyonel veri kurtarma merkezlerine yönlendiriyoruz.

Asus MemoPad Me172V Şarj olmama sorunu bir çok kullanıcının başına gelmiş olaydır. Ne kadar şarj etmeye çalışılsa da hiç bir şekilde şarj almıyor. Şark kablosunu çıkarırız tekrar takarız, saatlerce bekleriz. Reset atmaya çalışırız olmaz. Vururuz olmaz. Olmaz da olmaz. Tutturmuş çalışmayacağım diye 🙂

Peki bu sorunun çözümü nedir ? 

İlk önce bu sorunun cihazın kendi güvenlik önleminden kaynaklandığını unutmayalım. Şarjımız %10’un altına inince bunun üstüne bataryamız bozuk veya anlık problem çıkarırsa bu problemle karşılaşma olasılığımız oldukça yükselecektir. Diyelim ki Şarj etmeme sorunu ortaya çıktı.

Panik Yapmayacağız. İlk öncelikle arka kapağını çıkartıyoruz. Sonra Bataryanın soketini çıkarıyoruz. Sokette 2 adet siyah 2 adet kırmızı 1 adet beyaz 1 adet mavi kablo olacaktır. Evimizde kullanmadığımız yada eskiden kalma kablosu kopuk ucu arızalı herhangi bir 5 volt şarj adaptörümüzü çıkartıyoruz. Genelde kırmızı beyaz veya mavi beyaz kablolar çıkar. Beyaz genelde -(negatif) renkli kablo ise +(pozitif)dır. Pozitif olan kablonun ucunu bataryanın kırmızı kablolardaki konnektörün bakır kısmına değdiriyoruz. Negatif ucu ise siyaha aynı şekilde ayarlıyoruz. Kısa devre yapmama özen gösterin. şarj ettiğinden emin olun. Yani kabloların değdiğinden emin olun. Yarım saat 45 dakika şarj edin. Sonra kabloları çıkartın konnektörü takın. Buraya dikkat! Açma düğmesine basmıyoruz. Direk şarja bağlıyoruz ve Hoop ASUS logosu karşımızda beliriyor.

Hepimize geçmiş olsun. Asus MemoPad Me172V kronikleşmiş sorununun genel çözümünü sizlerle paylaştık. Lakin dikkatli olun cihazı yakmayın 🙂

Laptopların en sık karşılaşılan sorunlarından bir tanesi de çalıştığını gördüğünüz halde ekrana görüntünün iletilmemesidir. Bu sorunu her laptop kullanıcısının yaşaması gibi bir durum söz konusu olabilecektir. Buradaki sorun bunun ciddiyetinin fark edilmesini anlamayabilmekten geçer. Yani siz konuyla alakalı olarak bir fikre sahip değilseniz o zaman yapmanız gereken şey bir bilgisayar teknik servisi ile görüşmeniz ve sorunun çözümünü ona bırakmanız. Ancak ben evde kendim halledebilirim yeterince bilgim var diyorsanız o zaman size olası sebep ve sonuçlardan bazılarını şu şekilde çözmenizi öneriyoruz
Öncelikli olarak yapılması gereken bilgisayarınızı açtığınızda herhangi bir hareket belirtisi var mı? Bunu kontrol etmelisiniz. Burada Led’ler yanıyor ve de ses geliyorsa ancak ekranda bir görüntü belirmiyorsa o zaman adaptörünüzün voltajı yeterli gelmiyor demektir. Bu nedenle de adaptörünüzü kontrol etmeniz gerekir. Burada değerlerin aynı olması gerekecektir aksi takdir de adaptörünüzü değiştirmeniz gerekiyor. Bu durumda yapmanız gereken şey bataryanızı çıkarmayı deneyin çünkü sorunun bundan olup olmadığını net bir şekilde anlamamız gerekli. Eğer ki görüntü geliyorsa o zaman sorun bataryadadır.
Laptopunuzun her iki yanında ekran çıkışı bulunur bu çıkışlardan bir monitör bağlamayı deneyin eğer ki monitöre görüntü gelirse o zaman sorun ekran LCD panelinizdedir ya da chip’iniz de sorun olabilecektir. Chip tamiri konusunda teknik servisimiz size kesin bir çözüm sağlayabilecek donatıya sahiptir. Bu nedenle de bize rahatlıkla başvurabilirsiniz. Zaten bu sorunu kendinizin çözebilmesi çok fazla mümkün olmayacaktır.
Bilgisayarların alt tarafından bellek bulunmaktadır. Bu belleklerin bulunduğu kapağı açın ve yuvasından RAM’ a zarar vermeyecek şekilde çıkartın ve yeniden takın. Daha sonrasında ise laptopunuzu yeniden açabilirsiniz. Burada iki tane bellek varsa önce birini çıkartıp deneyin eğer ki sorun çözülmüşse o zaman sıkıntı bellekte demektir. Bir temassızlık sorunu meydana gelmiş olabilecektir. O zaman RAM’ i değiştirmeniz ya da yeni bir tane almanız gerekecektir.
Ancak tüm bu işlemlerin başına dönersek açma kapama anında LED’ler yanmıyor ve de ses geliyorsa o zaman monitörle Ana kartınız arasındaki bağlantıyı gözden geçirmeniz gerekecektir. Çünkü kablosu çıkmış olabilir. Eğer ki bunları yaptığınız halde sorun halen devam ediyorsa o zaman çok fazla karıştırmadan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazan:pirana / Chip TamirTablet tamiri / / 0 Yorum

Cep telefonu ya da tabletler bunlar günümüzde ihtiyaç duyabileceğimiz en iyi ve güçlü iletişim araçları üstelik kullanım alanları da o kadar geniş ki yalnızca iletişim konusunda faydalanmazsınız. Şu an hepimiz onlara o kadar çok alışmışız ki onlara ulaşamadığımız da ya da onlarla ilgili bir sorun yaşadığımızda neredeyse kendimizi darmadağın ve ulaşılmayacak hissedebiliriz.

Üstelik bu teknolojik aletler kolay kullanımına rağmen çokta hassas ürünler oldukları için bazen kendi kaliteleri bazende bizim yanlış kullanımımız nedeniyle zarar görebilirler. Ancak onların zarar görmesi ya da arıza yapması demek onları da atacağımız anlamına gelmemelidir. Çünkü bozulan bir tabletin yerine yenisini almak daha pahalıya mal olacaktır. Üstelik bu tabletin içerisinde size lazım olan bilgilerinde olduğunu düşünecek olursanız buradaki tek çözüm onun tamiri yönünden olacaktır.

Tabletlerde en büyük sorun genelde ekranlarının kırılması olur ancak bazen kullanıma bağlı olarakta içerisindeki chip’ in arıza yapması söz konusudur. Bu her iki durumunda çözümü usta ellere başvurduğunuz da kolaydır. Örneğin chip tamiri konusunu ele alalım. Chipler tabletler içerisinde yer alan tonfa isle board arasındaki iletişim kurmaya yarayan lehimlerdir. Bu lehimlerin herhangi birinin zarar görmesi demek tabletinizle olan iletişiminde kopması ya da zayıflaması demek olacaktır. Örneğin chip’te bir kopma söz konusu olursa o zaman tabletinizi de açamayabilirsiniz. Bu durumda yapacağınız tek şey bu lehimlerinde kontrol edilmesini sağlamaktır.

Tabletler içeriğindeki devreler nedeniyle de hassas ürünlerdir. Örneğin fazla ısındığında bu lehimlerin de bozulması söz konusu olabilecektir. Ancak bizim gibi yıllarını bu işe vermiş ve ne yapması gerektiğini çok iyi bilen teknik servislerde çözümü aradığınız da da cihazınızı garanti kapsamı içerisine alırsınız. Arıza mevcut olmuş olan tabletleriniz bize ulaştığı anda tamir işlemi başlatılacak ve hızlı bir şekilde çözüm için harekete geçilecektir. Harekete geçme öncesinde de sizinle tekrar iletişime geçilerek tespit edilen arızanın menşeyi hakkında size detaylı bilgi verilecek ve onay alınması halinde tabletiniz hızlıca eski haline dönüştürülerek size yeniden gönderilecektir.

Yazan:pirana / Chip TamirLaptop & PC Tamiri / / 0 Yorum

Garantisi bitmiş veya garanti dışı kalmış Asus laptoplarınızı garantili bir şekilde tamir etmekteyiz. Asus Laptop Tamiri konusunda başlıca arızalar Laptop Anakart Tamiri, Anakart Chip Tamiri, Ekran Tamiri, Ekran Kartı Tamiri, Klavye Tamiri, Isınma Sorunu tamiri.

Farklı laptop arızalarında bizler ile iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.